
Dnes viac ako kedykoľvek predtým hrá hlavnú
rolu v uplatnení sa na trhu práce práve vzdelanie.
Nie je to ale iba o rôznych odboroch či remeselnej
vzdelávacej činnosti. Dnes sa v obore vzdelania
dotýkame aj nečakaných tém či kvalifikácii.
Ako sme sa učili
Každý z nás si dobre spomína na svoje školské časy. Ale rovnako ako sa vyvíja technologická oblasť, oblasť vedy a výskumu, vyvíja sa aj školstvo a metódy používané pri výuke. Vďačíme za to rôznym reformám, ktoré vstúpili do platnosti v posledných rokoch ale aj digitalizácii a internetu. Vďaka nemu sa pojem vzdelanie posunulo na úplne novú úroveň. Je dostupnejšie, flexibilnejšie, v niektorých prípadoch predražené a niekedy lacnejšie než by sme si pomysleli.
Staršie ročníky pamätajú na to ako vyzerali ich triedy. Lavice, katedra pre učiteľa a tabuľa. V 19. storočí prevládali skôr jednotriedky. Vybavenie týchto tried bolo naozaj jednoduché a v porovnaní z dneškom ,,strohé,,. Vzťah žiakov k učiteľom bol viac než úctivý. V dobách minulých boli totiž povolené fyzické tresty. Najčastejšie kľačanie v kúte.
Rozvoj školstva prináša zmenu
Nové metódy prinášajú nové pohľady. Po rozmachu počítačov sa do klasických predmetov dostali predmety nové – informatika. Z postupom času sa ovládanie počítača stalo neodmysliteľnou súčasťou života. Kým stredná generácia môže spomínať na hodiny varenia a praktickej výuky pre chlapcov a dievčatá, dnes je to úplne inak.
Zrkadielka a zodpovednosť za domáce úlohy. Koľko úloh chýbalo vďaka zabudnutému zrkadielku… Dnes je komunikácia učiteľa a rodiča na úplne inej úrovni. Rodičom dobre známy Edupage zabezpečuje informácie o prebranom učive, známkach, poznámkach, upozorneniach či domácich úlohách na dennej báze. Rodič má teda vždy aktuálny prehľad o prospechu, práci a správaní svojho dieťaťa.
Keď študenti nie sú deti ale dospelý
Najnovším trendom vo vzdelávaní je vzdelávanie dospelých. Kým v dávnejších rokoch platilo – čo si sa vyučil to si, dnes môžeš byť prakticky čím chceš. Rekvalifikácia nie je síce žiadna novinka, v porovnaní s časom je prístup k rekvalifikácii inovatívnejší.
Na rekvalifikáciu stačí viac- menej ukončená stredná škola a peniaze. Nie nadarmo sa vraví že informácie majú cenu zlata. Poplatky za rekvalifikáciu sa v niektorých prípadoch šplhajú aj na tisíce eur. Ich suma rastie každým rokom, kým pred piatimi rokmi stála rekvalifikácia napríklad na maséra 350 eur, dnes je to takmer 900 eur.
Ďalším dôvodom prečo aj dospelý študujú viac ako v minulosti je fakt, že na vyučovaní nemusia byť prítomný. Stačí web kamera a dobré internetové pripojenie. Takto je vzdelanie prístupnejšie aj pracovne vyťaženým zamestnancom, ktorí tužia po zmene či doplnení svojho vzdelania.
Je zaujímavé sledovať vývoj a pokrok v možnostiach vzdelania a vo vzdelávaní ako takom.